Kennisbank communicatie

Wat overheidscommunicatie boeiend én complex maakt

Geschreven door Lisa Holdijk | Aug 25, 2026

 Het besluit is genomen. Er komt een nieuwe opvanglocatie. De locatie is onderzocht. De noodzaak is uitgelegd. De stukken zijn klaar. Maar dan volgt de werkelijkheid buiten het bedachte beleid. Want bewoners maken zich zorgen. Ondernemers stellen vragen. De gemeenteraad wil onderbouwing. De toekomstige bewoners hebben behoefte aan rust en duidelijkheid. En de gemeente moet al die belangen serieus nemen. Ehhh… Je communiceert niet alleen over een besluit. Je werkt met alles wat dat besluit oproept. Dat maakt overheidscommunicatie boeiend, maar ook complex. Want je werkt vaak aan onderwerpen waar spanning op zit. Woningbouw, klimaat, veiligheid, zorg, migratie, defensie of lokale voorzieningen. De belangen zijn groot, maar de emoties soms ook. En de vraag is bijna nooit alleen maar: wat willen we vertellen? De vraag is vooral: wat betekent dit voor mensen?

Communicatie begint niet na het beleid

Goede overheidscommunicatie begint veel eerder. Al bij het maken van beleid. Want communicatie helpt om scherp te krijgen wie geraakt wordt, welke zorgen er leven en waar belangen botsen. Daarmee is communicatie onderdeel van het beleidsproces. Corine Hoppenbrouwers en Guido Rijnja noemen dat een belangrijke ontwikkeling in het vak. Communicatie is niet alleen een plan, campagne of boodschap. Het is een manier van kijken. Je stelt steeds de vraag: wie raakt dit, wat speelt er echt en hoe kunnen we samen verder?

Lees ook het interview met Corine Hoppenbrouwers en Guido Rijnja: De echte winst zit in luisteren, vragen stellen en aanwezig zijn

De overheid doet het nooit voor iedereen goed

De ene keer is iemand klant. De andere keer belastingbetaler, buurtbewoner, ondernemer, slachtoffer, gebruiker of kritische burger. En soms is iemand meerdere rollen tegelijk. Wie voor de overheid werkt, krijgt te maken met veel verschillende rollen van inwoners. Dat vraagt veel van communicatieprofessionals. Je moet kunnen schakelen tussen belangen, taal, toon en context. Ook moet je kunnen omgaan met kritiek. Want bij overheidsvraagstukken is er bijna altijd schaarste, spanning of verschil van mening. Niet iedereen krijgt wat hij wil. En niet iedereen zal tevreden zijn. Juist daarom is empathie zo belangrijk. Je moet je kunnen verplaatsen in wat een besluit voor mensen betekent. Pas dan kun je adviseren, verbinden en de juiste taal kiezen.

Lees ook het interview met Corine Hoppenbrouwers: Communicatiewerk bij de overheid: groot empathisch vermogen een must

Spanningen zijn geen probleem: het is informatie

Bij complexe onderwerpen ontstaat vaak de neiging om spanning weg te nemen. Om vooral het nut, de noodzaak of de oplossing uit te leggen. Maar juist in die spanning zit belangrijke informatie. Dilemmalogica helpt om te onderzoeken waar het schuurt. Welke waarden botsen? Waar zijn mensen bang voor? Wat willen ze beschermen? En wat zegt weerstand over wat mensen belangrijk vinden? Guido Rijnja zegt daarover: ‘Als iemand ergens tegen is, is die persoon vaak ook ergens vóór. Dat wil je boven tafel krijgen. Niet door meteen de oplossing te verdedigen, maar door eerst het probleem samen te verkennen.’ Dat vraagt lef. Want je moet je eigen verhaal soms even parkeren. Je moet luisteren voordat je uitlegt. En je moet erkennen dat er meerdere waarheden naast elkaar kunnen bestaan.

Lees ook het interview met Guido Rijnja: Problemen? Die zijn juist interessant: hoe de methode Dilemmalogica in je voordeel werkt

Drie methodieken die houvast geven 

Overheidscommunicatie vraagt om meer dan gevoel voor taal. Je hebt ook methodieken nodig die helpen om structuur aan te brengen in complexe vraagstukken. Drie methodieken komen vaak terug: Factor C, dilemmalogica en CASI.  

      • Factor C helpt om de opgave goed in kaart te brengen. Wie zijn betrokken? Welke belangen spelen er? Welke beelden, zorgen en verwachtingen leven er? Zo ontstaat een strategische basis.

      • Dilemmalogica helpt om spanningen zichtbaar en bespreekbaar te maken. Niet om verschillen glad te strijken, maar om beter te begrijpen waar mensen door geraakt worden.

      • CASI helpt om gedrag te begrijpen. Waarom doen mensen wat ze doen? Wat houdt hen tegen? Is er sprake van gebrek aan kennis, wantrouwen, emotie, sociale druk of weinig handelingsperspectief? Vanuit dat inzicht kun je betere keuzes maken in communicatie.

Kies vooral voor de combinatie van deze methodieken. Want complexe vraagstukken verlopen niet netjes stap voor stap. Je moet steeds opnieuw kijken, luisteren, bijsturen en schakelen. 

Lenig schakelen in de praktijk 

De praktijkcasus over het Nationaal Programma Ruimte voor Defensie laat goed zien hoe dat werkt. Defensie had meer ruimte nodig in Nederland. Dat raakte veel mensen, gemeenten, provincies en andere partijen. De belangen waren groot. De emoties ook. In deze casus werden Factor C, dilemmalogica en CASI naast elkaar gebruikt. Factor C gaf structuur aan het krachtenveld. Dilemmalogica hielp om zorgen en botsende waarden bespreekbaar te maken. CASI gaf inzicht in gedrag en mogelijke interventies. En wat blijkt? Eén methodiek is eigenlijk bijna nooit genoeg. Overheidscommunicatie vraagt om lenig schakelen. Je beweegt steeds tussen strategie, betekenis en gedrag. Tussen beleid en samenleving. En tussen luisteren en handelen.

Lees de praktijkcasus: Lenig schakelen is de sleutel voor succes

 Verdiep je in overheidscommunicatie 

Werken in overheidscommunicatie vraagt om vakmanschap én stevigheid. Je moet strategisch kunnen denken, maar ook dichtbij mensen kunnen blijven. Je moet adviseren, maar ook vragen stellen. Je moet bestuurders helpen om duidelijk te zijn, zonder de situatie simpeler te maken dan die is.

Wil je sterker worden in overheidscommunicatie? En leren hoe je Factor C, dilemmalogica en CASI toepast op echte, complexe vraagstukken? Goed nieuws! In de nieuwe opleiding Overheidscommunicatie verdiep je je in de unieke context van de overheid. Je leert hoe je werkt aan vertrouwen, verbinding en betere besluitvorming. Je werkt met actuele voorbeelden uit de praktijk en leert van ervaren docenten zoals Corine Hoppenbrouwers en Guido Rijnja. Zo bouw je aan de kennis, houding en vaardigheden die je nodig hebt in dit bijzondere vakgebied.

Leren van docenten zoals Corine Hoppenbrouwers en Guido Rijnja? Bekijk hier de opleiding Overheidscommunicatie.